top of page
Ieškoti
  • Sodeliskiu Dvaras

Savaitgalis Biržuose

Atnaujinta: 01-03

Biržai – romantika dvelkianti provincija, pasakojanti turiningą krašto istoriją ir pasitinkanti gamtos prieglobsčiu. Tai atradimų kupinas kraštas, kuris yra viena geriausių krypčių, norint atrasti ir pažinti Aukštaitijos regioną. Biržuose galėsite aplankyti ne tik įdomias vietas, bet ir pasimėgauti kultūriniu paveldu, paragauti tikro biržietiško alaus. Tai puiki kryptis savaitgalio kelionei, kuri puikiai tiks tiek šeimos, tiek draugų išvykai.


Kaip atvykti į Biržus?


Biržus nuo Vilniaus skiria apie 200 km, panašus atstumas ir nuo Kauno, o vykstant iš Klaipėdos reikės įveikti apie 250 km. Pasiekus Biržų miestą, Sodeliškių dvarą rasite vos už 12 km nuo Biržų miesto centro važiuojant asfaltuotu keliu. Patogiausia Biržų kraštą pasiekti automobiliu, tačiau jei nevairuojate, atvykti galima ir autobusu. Biržų krašto lankytini objektai išsidėstę tiek mieste, tiek ir už jo ribų.


Ką aplankyti Biržuose per savaitgalį?


Pamatyti Biržų krašte tikrai yra ką, tad vienos dienos atradimams gali būti mažoka – kadangi kelionė iki šio miesto ne tokia jau ir trumpa, rekomenduojama skirti visą savaitgalį. Biržai garsėja unikaliais lankytinais objektais, tad geri įspūdžiai tyrinėjant šį kraštą – garantuoti. Pažinti aukštaičių paveldą padės edukacijos, tikros naminės duonos ar alaus ragavimas ir kitos pramogos.Biržų pilis ir Širvėnos ežero pakrantė


Jei jau atvykote į Biržų miestą, nepraleiskite progos aplankyti Biržų pilį – tai vienas populiariausių lankytinų objektų šiame mieste. Tai tikras turistų magnetas, todėl čia apsilankyti būtina. Pilis įsikūrusi Širvėnos ežero pietinėje pakrantėje, o jos viduje įrengtas Biržų krašto muziejus “Sėla”, veikia ir biblioteka. Ši pilis – tai bastioninė tvirtovė, kuri yra laikoma viena geriausiai išsilaikiusių visoje Šiaurės Europoje, vienintelė tokia Lietuvoje. Bastioninė pilis išsiskiria renesansine išvaizda – tai puikus architektūros ir istorijos paminklas. Pilies papėdėje yra įrengtas visai naujas pėsčiųjų takas, vedantis į Astravo dvaro sodybą.

Šalia esanti Širvėnos ežero pakrantė lepina dailiu vaizdu, čia yra puiki vieta pasitikti arba palydėti saulę. Tačiau ypatingas ne tik gamtos grožis, bet ir pats ežeras. Tai vienas seniausių dirbtinai suformuotų vandens telkinių – 1575 m. užtvenktos dvi per miestą tekančios upės, o naujai suformuotas vandens telkinys turėjo saugoti tvirtoves ir miesto pakraščius. Širvėnos ežero atsiradimo istorija siejama su Biržų gynybinės tvirtovės statybos pradžia.
Ilgiausias pėsčiųjų tiltas per ežerą Lietuvoje


Širvėnos ežeru galite ne tik pasigrožėti, bet ir jį... pereiti! Taip, šiaurinėje pusėje išsidėsčiusi Biržų pilis, o kitoje – Astravo dvaras, kurio pastatuose veikė lino fabrikas. Esant susisiekimo poreikiui, dar 1928 m. per ežerą nutiestas ilgiausias Lietuvoje pėsčiųjų tiltas per ežerą – jo ilgis siekia 525 metro. Beveik 2,5 m pločio tiltas jungia Biržų miestą ir Astravo vietovę. Šis tiltas tikrai išskirtinis, tačiau ant jo visada vėjuota, tad nepamirškite pasirūpinti tinkama apranga. Šiandien tiltas yra mėgstama ne tik turistų, bet ir vietinių žvejų, miestiečių pasivaikščiojimo vieta. Nuo tilto atsiveria puikus vaizdas į miestą, ežerą, ant tilto fotosesijas rengia jaunavedžiai, šios vietos neaplenkia ir po Lietuvą keliaujantys nuomonės formuotojai.
Kirkilų ežerėliai ir apžvalgos bokštas


Jei jau viešite Biržuose, negalite nenuvykti iki Kirkilų apžvalgos bokšto, nuo kurio atsiveria įspūdingas vaizdas į Kirkilų ežerėlius – taip vadinamos vandens sklidinos karstinės įgriuvos, kurių skersmuo siekia 35 metrus ir daugiau.

Pats apžvalgos bokštas atrodo įspūdingai ir vieniems primena mėnulį, kitiems – apsuktą C raidę ar grimztančią valtį. Bokštas stovi vaizdingoje Biržų regioninio parko vietovėje, o nuo jos atsiverianti panorama tiesiog gniaužia kvapą. Bokšto aukštis siekia 32 metrus, tad kopiant į jį teks pramankštinti kojas. Nesijaudinkite, tai daryti tikrai verta, nes apžvalginėje aikštelėje galėsite pasimėgauti užburiančiais vaizdais. Iš čia pamatysite svarbiausias Biržų regioninio parko vertybes – karstinių įgriuvų reljefą.

Žvelgdami nuo bokšto viršaus galėsite suskaičiuoti net 30 Kirkilų draustinio ežerėlių, kurie vasaromis kartais įgauna skirtingas spalvas – tai lemia iš žemės išsiskiriančios medžiagos ir yra natūralus procesas. Nusileidę nuo bokšto, neskubėkite sėsti į automobilį, būtinai pontoniniais tilteliais pasivaikščiokite po parką. Tai pažintinis takas virš šių unikalių vandens telkinių, kuris lepina gražiais gamtos vaizdais. Virš nedidelių pelkių ir pusiasalių keliaudami tilteliais pastebėsite būdingą augmeniją ir gyvūniją. Mažuosius sudomins ir vabzdžių viešbutis, o laiką jie smagiai praleisti galės čia esančioje žaidimų aikštelėje.
Smegduobės


Biržų kraštas garsėja smegduobėmis ir jų čia išties gausu. Viena labiausiai lankomų yra vadinamoji Karvės ola. Šios smegduobės gylis siekia net 12-13 metrų. Jos pavadinimas, pasakojama, kilo nuo to, kad į prieš 200 metų į žemę taip susmego karvė – prie smegduobės rasite ir šiai karvutei skirtą paminklą. Galima nusileisti ir į smegduobės apačią, apžiūrėti olą.

Taip pat galite aplankyti ir Barsuko olą, kurią sudaro dvi susijungusios smegduobės – jų ilgis siekia apie 32 metrus, o plotis – net iki 16 metrų. Taip pat verta pasivaikščioti geologiniu taku, kuris apima ir minėtą Barsuko olą, juo keliaudami daugiau sužinosite apie karstinių įgriuvų reiškinį, pamatysite kaip sluoksniuojasi gruntas, su gipsu sumišusius dolomito sluoksnius.

Kur apsistoti Biržuose?


Biržai – nedidelis ir jaukus miestas, tačiau čia rasite daugybę įspūdžių. Juos pratęsti lankant įžymias krašto vietas galite apsistoję autentiškoje Sodeliškių dvaro sodyboje. Šioje apgyvendinimo įstaigoje rasite išpuoselėtą aplinką, galėsite pamatyti čia gyvenančius elnius, danielius, muflonus ir alpakas. Svečiai gali apsistoti patogiuose kambariuose, atsipalaiduoti SPA zonoje, kurioje rasite 12 metrų baseiną ir pirtis, išdėstytas jaukioje erdvėje. O jei norisi daugiau pramogų, būtinai aplankykite 1924 m. pastatytą ir dar veikiantį vėjo malūną ar išmėginkite edukacinę programą „Grūdo kelias“ – jos metu išsikepsite kvapnios naminės duonos pagal senovinį receptą, galėsite paragauti tradicinio gyvo naminio biržietiško alaus ir daugiau sužinoti apie jo gamybą. Įspūdį paliks ir apsilankymas dvaro senovinės technikos muziejuje, kuriame pamatysite daug įdomių eksponatų.


Sodeliškių dvaras įsikūręs atokiau nuo miesto šurmulio ir gausmo, gamtos apsuptyje. Vasaros metu čia pasitinka žaliuojanti augmenija iš išpuoselėta aplinka, kurioje itin malonu leisti laiką. Dvaro aplinka dvelkia jaukumu ir romantika, tad laiką čia smagiai praleisti ir su šeima, ir su antrąja puse. Keliauti po Lietuvą ir mėgautis jos turtais taip gera – atraskite Biržų krašto grožybes.


216 peržiūrų0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
bottom of page